Пятница,20.07.2018,21:13:12
Приветствую Вас, Гость, не хотите войти?

ДПС України представляє мультфільм „Місто мрії”
Главная » 2018 » Июнь » 22 » Про що говорять російськи ЗМІ
12:05:59
Про що говорять російськи ЗМІ

З того часу, як очільник Російської Федерації Володимир Путін сказав: «Нас там нет», коментуючи появу зелених чоловічків у Криму, пройшло більше чотирьох років. І увесь цей час ми живемо в стані інформаційної війни, інформаційної брехні. Саме про створення фейків та спотворення дійсності російськими ЗМІ йшла мова в Українському кризовому медіа-центра (УКМЦ) на дискусії за участі Керсті Кальюлайд, президента Естонської Республіки. Так як Естонія таку саме гібридну війну зі сторони РФ зазнала ще раніше.

Група з аналізу гібридних загроз УКМЦ за підтримки Естонського центру Східного Партнерства, проаналізувавши новини топових російських каналів за останні три роки представила основні наративи російської пропаганди про Україну.

За словами Руслана Кавацюка, аналітика Групи з аналізу гібридних загроз УКМЦ, радника віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, аналіз теленовин в російських ЗМІ за друге півріччі 2017 року виявив, що співвідношення негативних та позитивних новин про Україну на російських телеканалах 10 до 1.

«Ключових наративів, які ми визначили та які покривають 90% усього, що говориться про Україну – 6. Можна сказати, що серед всіх негативних новин в російському телебаченні про інші країни свиту, десь третина присвячена Україні», – зазначив аналітик

Причому за три з половиною роки, починаючи з 2014 року і до сьогодні – всі наративи присутні, жоден не пропав.

«Вони розподіляються інакше по частках, – говорить Р. Кавацюк, – але, в принципі, так само присутні в інформаційному просторі Російської Федерації».

Наратив перший: в Україні триває 

громадянська війна

33% усіх згадувань про Україну – це теза про те, що в Україні триває саме громадянська війна. 

«Всередині цього наративу комунікується дуже багато, виключно про Збройні сили України. Тобто іде фокус на комунікацію та делегітимізацію ЗСУ. Делегітимізація іде через те, що ЗСУ вчиняють злочини: злочини проти мирного населення, злочини проти людяності. Вони несуть величезні втрати і є джерелом порушення перемир’я, яке встановлено за допомогою РФ», – пояснив він.

Наратив другий: Україна

«недодержава»

Цей наратив, має найбільшу популярність – 22 % від усіх згадувань. Він комунікується російськими ЗМІ через делегітимізацію органів державної влади. Підсумовуючи будь-яку новину, російські ЗМІ підводять до того, що в країні корумпована, слабка влада, життя в ній небезпечне, економіка розвалюється, там вбивають та тероризують тих, хто з РФ та ін.

Наратив третій: допомога Росії Донбасу

У 15% усіх згадок про Україну російська пропаганда висвітлює допомогу Росії Донбасу.

«Для нас було несподіванкою те, що цей наратив є важливим для російського керівництва, – згадує аналітик. – Ми прийшли до висновку, що таким чином російська влада намагається обґрунтувати для свого населення, з одного боку, чому Крим взяли у «русский мир», а Донбас – не взяли. З іншого боку, знижується рівень напруженості на самому Донбасі, тому що місцеве населення, яке там живе, також хоче розуміти відповідь на це запитання».

Наратив четвертий: в Україні панує  

масова русофобія

Масова русофобія українців у 10 % згадувань. Російськи ЗМІ проводять тезу, що в Україні переслідується російськомовне населення, переслідують будь-кого, хто має етнічний російський статус. Таким чином, «антиросійська позиція» українців є причиною і виправданням агресивної поведінки РФ. Тобто росіяни мають право на «праведный гнев» відносно зрадливих і русофобських українців.

Наратив п’ятий: при владі – радикальна 

і «фашистська» меншість, яка захопила владу

У 7% згадувань України ми бачимо, як культивується священний обов’язок прийти і зупинити руйнування України фашистами та радікалами. І знов, як нагадування: якщо влада не може боротися з незаконними діями, то вона нелегітимна.     

Наратив шостий: Україна – маріонетка Заходу

Успіхи України в Європейському та євроатлантичному векторі пояснюють росіянам у рамках моделі відносин патрон – маріонетка/ кнут – пряник.

«Якщо Україна, наприклад, досягнула безвізу – це сталося тому, що Захід займається заграванням з Україною. Якщо Україні щось не дали – це означає, що Захід карає свою маріонеткову Україну. Це батіг і пряник, який Захід застосовує, щоб керувати Україною», – наголосив Руслан Кавацюк.

Таким чином у 6% згадувань, росіяни намагаються зневілювати позитивні досягнення України і виставити західний вектор розвитку, як несамостійний і спрямований проти Росії.

Також експерт зазначив, що міжнародні події в російських медіа і в російських новинах можуть займати 90 та навіть 100% новин.

«Бувають новини, коли немає жодної внутрішньої новини. Це дуже важливий фактор того, наскільки російська влада працює над тим, щоб відволікати увагу населення від внутрішніх подій», – зауважив Кавацюк.

За словами Євгена Федченко, співзасновника проекту «Стоп Фейк», російські ЗМІ не тільки висвітлюють Україну з негативної сторони, а й спеціально створюють так звані фейкові (несправжні) новини.

«Якщо коротко говорити, які російські медіа-організації беруть участь у виробництві фейків, – всі або майже всі. Це не залежить від того, чи організації мають державну форму власності, чи мають приватну. У російських реаліях це немає ніякої різниці, тому що, де-факто, інформаційний потік, новинний цикл регулюється централізовано», – зауважив співзасновник «Стоп Фейк».

За 4 роки «Стоп Фейк» спростував понад 2 000 таких новин.

«Це тільки ті, які ми змогли спростувати. Але дуже багато тих, про які ми напевно знаємо що це фейк, але поки що недостатньо доказів для спростування», – говорить Є. Федченко

Дослідивши ЗМІ різних країн, аналітики прийшли до цікавих висновків.

Лідером поширення неправдивої інформації про Україну були російськи ЗМІ – 47 %. Значна частина – 22,5% – представлена з інших країн: чеські, угорські та словацькі новинні сайти, 19,1% – українські ЗМІ, 11,2% – ЗМІ т.з. ДНР и ЛНР.

«Якщо російські т. зв. ЗМІ це роблять тому, що російський уряд централізовано розробляє основні наративи і потім розповсюджує по ЗМІ. То українськи це роблять з інших міркувань. Наприклад, бажання отримати багато клікбейтів», – пояснює Федченко.

При цьому він зауважив, що за останні 4 роки ця екосистема не зазнала суттєвих змін, тобто той, хто 4 роки назад виробляв цей продукт, той і зараз цим займається.

«За нашими даними, є ньюз-рум, яка розташована в Москві, в якій централізовано цей контент виробляють, і потім розсилають в різні редакції, і вони мають цей контент використовувати», – розповів засновник «Стоп Фейк». 

За його словами, є й такі сайти, які роблять вигляд, що вони українські інформаційні агенції, але насправді – це частина фабрики тролів, основна їх мета, щоб російські медіа посилалися на нібито українські медіа. Така собі операція з фальшивим прапором, як кажуть розвідники.

Наталя Лігачова, голова правління «Детектор Медіа», впевнена, що головні тези російської пропаганди використовують не лише російські медіа.

«Ми розуміємо, що деякі українські ЗМІ напряму не є українськими і вони фінансуються, у тому числі, і з Росії. На жаль, не досить ефективно працює СБУ, щоб доводити ці грошові потоки, які йдуть з Росії, яким чином фінансуються так звані «українські ЗМІ». З іншого боку, дуже великою проблемою є те, що зараз поширення російських пропагандистських тез часто співвідноситься з критикою української влади з різних політичних мотивів. Дуже важко розрізнити критику, яка має відбуватися. Без критики не можна – демократичні ЗМІ мають критикувати уряд, але дуже часто це підхоплюється Росією у власних інтересах», – пояснила вона.

Н. Лігачова в «популярності» фейків вбачає недовіру українців до ЗМІ та необізнаність про дії влади щодо реформ.

«В нас не вистачає конструктивної журналістики, де критика поєднувалася б з тим, щоб розповідати, як саме долати ці проблеми, яким чином владу спонукати до цього, яким чином громадам контролювати владу, яким чинам громадянам вирішувати проблеми завдяки залучення громадськості та громадських організацій. І це дає добре підґрунтя для того щоб критику перетворювати у суцільний негатив і делегітимізацію влади, що дуже вигідно Росії. Не треба нічого вигадувати, лише підсилювати ті меседжі, які йдуть з українських ЗМІ», – каже експерт.

Дослідження, про яке ми говоримо, було презентовано у Лондоні, Брюсселі, Парижі, Стокгольмі та Таллінні.

«У мене був особистий досвід презентації цього дослідження, і я чув, як це коментували у західних країнах. Вперше на науковій основі на базі 31 тисячі статей ми довели існування 6 наративів. Реакція була шокуючою, особливо у скандинавських країнах: 85% абсолютно негативного сприйняття», – наголосив Рауль Ребане, медіа-експерт з Естонії.

«Коли це відбувалося в Грузії, потім в Естонії, а зараз в Україні люди на заході думали, що це параноя, або ми насправді такі погані, як про нас кажуть», – згадує президент Естонської Республіки Керсті Кальюлайд.

Вона вважає що те, що зараз відбувається – саме війна, тому що інформацію використовують як зброю.

«Інформацію можна використовувати як зброю. Іноді ми можемо тільки ретроспективно зрозуміти, що хтось маніпулював аудиторією. Це як допінг у спорті. Дуже часто так буває, що всі знають про це, але допоки вас не спіймали – ви можете брати участь у змаганнях», – пояснила вона.

Але, за її словами, відповідати на пропаганду контрпропагандою, то є не демократично.

«Неправда 7 разів пройде по світу, – каже пані президент, – поки правда один оберт навколо земного шару зробить. Тому реакція демократичного уряду на фейкові новини – правдиві, незалежні ЗМІ на місцевому рівні».

До речі, хоча в Естонії працюють топові російські канали, а разом з ними і російська пропаганда, забороняти їх ніхто не збирається.

«Часто нас запитують, чому ми не забороняємо путінському режиму транслювати це все? Тому що ми вирімо, що маленькі країни виживуть тільки за рахунок дотримання правил демократії. Не забороняючи щось, а дотримуючись демократії», – наголосила пані Кальюлайд.

Вона зауважила, що, відвідуючи Україну, Естонія сприяє прискоренню реформ, переконуючи політичну еліту у цьому.

Як висновок нашої зустрічі можна процитувати голову правління «Детектор Медіа» Наталю Лігачеву.

«Скільки б ми не викрили фейків, ми не переможемо багатомільярдні кошти, які вкладає Росія в їх поширення. Фейк поширюється миттєво, а часу на те, щоб його викрити йде багато, та й канали поширення інформації обмежені, – зазначила пані Наталя. – Перше, потрібно задіяти не тільки Інтернет-сайти, а й телевізійні ресурси для викриття фейків, збільшення медіаграмотності і критичного мислення населення. Тобто потрібно зараз практично на всіх телеканалах проводити в широкі маси основи медіаграмотності.

Друге, потрібно боротися не стільки з фейками, а налагодити виробництво свого власного контенту, який переконає і посилить довіру населення до власної інформації, яке буде протиотрутою».

Олеся ЛАНЦМАН

P.S. Відвідування цього заходу відбулося в рамках програми Українського кризового медіа-центра спільно з Естонським центром східного партнерства, ціль якої – підвищенням рівня обізнаності про євроінтеграційні процесів, поширюючи їх тлумачення не як низки підписаних документів, а як процеси, що стосуються нашого повсякденного життя, його якості, безпеки та благополуччя.

Від редакції. Наша людина в Таллінні. Раді повідомити, що спеціальний кореспондент ДЗ Олеся Ланцман перемогла у всеукраїнському конкурсі і отримала нагороду – творчу поїздку до Естонії в серпні. Тому, якщо у вас є запитання до естонців – звертайтеся до Олесі, вона їх задасть.

Поделиться:
Просмотров: 125 | Добавил: Олеся_Ланцман | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]