Четверг,02.12.2021,20:45:14
Приветствую Вас, Гость, не хотите войти?

ДПС України представляє мультфільм „Місто мрії”
Главная » 2018 » Февраль » 16 » Європа починається з тебе
14:49:30
Європа починається з тебе

Вже вдруге, обговорюючи на засіданні виконавчого комітету Кілійської міської ради тариф на вивезення сміття з приватного сектору, члени виконкому підіймають  питання сортування побутових відходів. І вдруге приходять до висновку, що містяни до того «ще не доросли». Однак, підписавши в листопаді 2014 року Угоду про асоціацію з ЄС, Україна, а з нею й українці, тобто ми з вами, взяли на себе ряд зобов’язань. Зокрема, сортувати все сміття за видами матеріалів.

Ще в 2012 році до статті 32 Закону «Про відходи» був доданий пункт, яким «забороняється з 1 січня 2018 року захоронення на полігонах неперероблених (необроблених) побутових відходів».  Саме він відповідає двом Директивам ЄС – 1999/31/EC та 2008/98/EC, які врегульовують поводження зі сміттям у країнах Європи, надають чітку послідовність дій, які необхідно виконувати із відходами, класифікують сміття, ставлять стратегічну мету скоротити кількість відходів, які вивозять на полігони.
За різними даними, в Україні 4-7% території завалено сміттям. Тільки офіційні полігони «сховали» приблизно 43 тисячі квадратних кілометрів сміття. А якщо взяти до уваги «любов» деяких викидати сміття де прийдеться, та створювати стихійні звалища, то цей показник зросте в рази. Оскільки за статистичними даними, кожен мешканець щодня додає, як мінімум, ще 1 кілограм несортованих відходів. Близько 40% з яких, за словами екологів, могли би бути перероблені.  У Європі ж, як відомо, проблема зі сміттям вирішена.  
Наприклад, в Естонії, яка під час перебудови, не вагаючись, почала рух до цивілізації й менше, ніж за десять років, увійшла до НАТО та Європейського Союзу, запровадили відшкодування тим, хто здавав тару на переробку.
«Я та мої друзі, ми здавали пляшки, так. Ми не викидали їх  в сміття, а несли здавати», – згадує Тііна Ілсен, заступник директора Естонського центру Східного Партнерства під час круглого столу в Українському кризовому медіа-центрі.
Вона розповіла, що Естонія – одна з 14 країн світу, яка, крім роздільного, успішно впровадила також депозитне збирання відходів та зараз ділиться цим досвідом з іншими країнами. Товар, що підлягає депозитному обміну, відповідно маркується. В кожну упаковку закладено 10 євроцентів на повернення. 
Матеріал, зібраний через депозитну систему, чистий, тому на 100% придатний до переробки. З ПЕТ-пляшок виготовляють нову тару, коробки для салатів, текстиль. Зі скла – нові скляні пляшки. З металу – нові банки, покришки до автомобілів, будівельні матеріали. В Естонії з кожним роком кількість поверненої тари тільки зростає. Така система мотивує навіть не дуже екологічно освічених осіб здавати придбану упаковку. 
Отже, що таке «побутові відходи»? Закон України «Про відходи» дає таке визначення: «відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини  в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів,  пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення».
Що таке «сортування відходів»? У законі цей термін описується так: «механічний розподіл відходів за їх фізико-хімічними властивостями,    технічними складовими, енергетичною цінністю, товарними показниками тощо з метою підготовки відходів до їх утилізації  чи видалення». 
Так, ми з вами, всупереч думці чиновників виконкому, можемо сортувати відходи, це не дуже важко, хіба що з’явиться ще одне відро для сміття. Можна й вивіз сміття організувати по черзі (це з приватного сектору): сьогодні – органіка, завтра скло, післязавтра – папір і так далі. А біля багатоповерхівок встановити контейнери для різних видів сміття. Однак, ще одне проти, яке було від членів виконкому: «А далі що? Все одно скидається все до однієї купи».


«Приватні компанії, що займаються сортуванням та переробкою відходів до Кілії заходити не хочуть. Ми зверталися, писали листи», – каже мер міста Тетяна Бойченко.


«Три роки тому підприємець з Арцізу мав бажання взяти наше сміттєзвалище в оренду і розпочати там на місці сортування. Але коли все розрахували, прийшли до висновку, що не вигідно», - згадує Юрій Ніколенко, начальник відділу ЖКГ Кілійської міської ради.
Але, наприклад, в статті «Сміття можна перетворити на гроші і квіти. Досвід громади Іллінців» на УП, йдеться про досвід маленького міста у Вінницькій області з населенням дванадцять із половиною тисяч осіб, в якому затвердили програму роздільного збору твердих побутових відходів. Для цього, окрім звичайних контейнерів для сміття, міська влада закупила близько 150 спеціальних, решітчатих, призначених для збору пластику.
А прес для сміття, який коштує близько 20 тисяч гривень, місто не купувало за власні кошти. За словами заступника міського голови Іллінців Олексія Сігнаєвського, це устаткування комунальне підприємство «Добробут» отримало в оренду всього за 1 гривню на місяць від підприємства, що закуповує вторсировину – ТОВ «Гарна пляшка» (м. Київ).
Зараз місто продає підприємству-переробнику пластик за ціною 7,5 гривень за кілограм. До прикладу, в липні місто здало закупівельнику ПЕТ-пляшки на 17,7 тисяч гривень.
При чому рекламували роздільний збір сміття не дуже активно. Однак мешканці активно включилися у процес сортування відходів, адже зрозуміли безпосередній зв’язок між сортуванням сміття і озелененням міста, – дохід від реалізації вторинного пластику спрямовується на фінансування тепличного господарства, яке вирощує саджанці квітів.


Так, можна казати, що ніхто не хоче цим займатися, що люди в нас «далекі» та ненавчені сортувати сміття, що в нас немає грошей. Але головне – є можливість хоча б почати, почати з себе. Адже почавши сортування та вивіз сміття ми, щонайменше, позбудимося стихійних звалищ, а як максимум – збережемо чистоту довкілля. 

 

Олеся ЛАНЦМАН

Поделиться:
Категория: Публикации ДЗ | Просмотров: 1905 | Добавил: Олеся_Ланцман | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]